Toppnavnet for jenter i 2023, Zofia, måtte se seg slått av Maja, som klatret fire plasser for å innta førsteplassen i 2024. Hverken for jenter eller gutter var det noen nye navn i topp 10, og for guttene beholdt topp 4 de samme plasseringene som året før. For jentene kom Emiliia som en komet inn i topp 100, på 99. plass. Navnet økte med 19 plasser fra 2023 til 2024. For guttene kom Przemyslaw inn på 97. plass, opp 6 plasser fra året før. I tillegg snek Alexander seg så vidt inn i topp 100, opp fra 102. plass i 2023. Maurycy kom også på 100. plass, opp 8 plasser fra året før.
Topp 10 jentenavn:
1. Maja
2. Zofia
3. Zuzanna
4. Laura
5. Hanna
6. Julia
7. Oliwia
8. Pola
9. Alicja
10. Maria
Topp 10 guttenavn:
1. Nikodem
2. Antoni
3. Jan
4. Aleksander
5. Leon
6. Franciszek
7. Ignacy
8. Jakub
9. Stanislaw
10. Mikolaj
Se topp 100 lenger nede i artikkelen.
Navnene som er populære både i Norge og Polen
Mange av navnene i topp 100-listen er vanlige i Norge også, enten fordi de er eller har vært populære her til lands også lenge, fordi de er del av en internasjonal navnetrend, eller fordi de har blitt vanlige med innvandring fra andre land, blant annet Polen. Under er navnene sortert fra mest i bruk i Norge per 01.01.24.
Jentenavn: Anna, Maria, Ida, Nina, Emma, Sara, Hanna, Mia, Lena, Rita, Maja, Olivia, Sofia, Kaja, Ada, Marta, Elena, Natalia, Helena, Lea, Laura, Klara, Amelia, Emilia, Aleksandra, Celina, Diana, Katarzyna, Magdalena, Karolina, Nadia, Joanna, Barbara og Ewa
Guttenavn: Jan, Daniel, Emil, Alexander, Adrian, Sebastian, Robert, David, Aleksander, Oskar, Filip, Liam, Leon, Julian, Gabriel, Leo, Piotr, Krzysztof, Tomasz, Pawel, Marcin, Stefan, Michal, Lukasz, Olaf, Grzegorz, Konrad, Teodor, Jakub, Artur, Rafal, Mateusz, Fabian, Wojciech, Kamil, Maciej, Alex, Mark, Dawid og Damian
Mest felles toppnavn for jenter
– For jentene er det mange toppnavn som Polen deler med Europa ellers, åtte av ti på topp. Og den store bruken er sannsynligvis inspirert utenfra. Mange av navnene har gammel polsk tradisjon og blir delvis skrevet på polsk måte, som Zofia, Oliwia og Alicja (Sofia, Olivia, Alicia). Andre blant ti på topp med sterk polsk tradisjon er Hanna, Julia og Maria, men de har skrivemåter vi kjenner godt. Laura og Maja har også blitt litt brukt i Polen før, Maja mye som kjæleform, er trolig først og fremst inspirert fra Europa ellers de siste årene, sier navneforsker Ivar Utne ved Universitetet i Bergen..
For guttene er det ifølge Utne mindre felles med land lenger vest, i alt bare tre blant ti på topp.
– De kjente navneformene Aleksander og Leon har eldre polsk bruk, men populariteten nå er mest sannsynlig inspirert utenfra. Den polske formen Jakub har trolig også fått hjelp fra Jacob og Jakob i andre land. Bruken av navn fra Bibelen blant ti på topp er mindre vanlig i Polen enn i Norge og mange europeiske land ellers, og bruken har til og med minket ut over 2000-tallet. Blant ti på topp for guttene er bare Nikodem og Jakub navn slik de står i Bibelen (på polsk), mot 5 i Norge i 2023. Men blant 100 på topp under ett er bibelske navn omtrent like vanlig i Polen som i Norge for begge kjønn, sier han.
Navnene navneforskeren tror passer best i Norge nå
På spørsmål om hvilke navn i topp 100-listene i Polen som kunne passe best å velge for foreldre i Norge nå, svarer Utne:
– I de polske listene er det mange navn som vi nok gjerne kan bruke i Norge. Men det er vel helst navn som vi allerede bruker eller som også er godt kjente i mange land. Litt uvanlige navn som kanskje kan friste, er jentenavn som Antonina, Nela, Milena, Aniela (tilsvarer Angela), Gaja og Kalina, og guttenavn som Tymon (kanskje heller som Timon), Bruno og Karol, sier han.